Bolečine v gležnju so posledica slabe stabilizacije stopala
Bolečine v gležnju so posledice slabe stabilizacije stopala
Aktivno življenje za človeka pomeni vsakodnevno gibanje. Najenostavnejša oblika je hoja, ki se preko hitre hoje stopnjuje do teka. Pri tem se velikokrat pojavijo bolečine v gležnju, ki so največkrat odraz preobremenjenosti. Zaradi tega nastajajo številne poškodbe, med katerimi je zagotovo najpogostejši zvin gležnja. Vzrok za nastanek poškodb je neprimerna obutev, nepravilna vadba oz. zanemarjanje pomembnosti ogrevanja pred vadbo ter slaba stabilizacija stopala. Kaj torej lahko storimo sami, če občutimo neprijetno bolečino?
V kolikor je že prišlo do nastanka poškodbe, kot prva pomoč velja t.i. metoda R.I.C.E. (ang. Rest, Ice, Compress, Elevate), ki v slovenskem prevodu pomeni – počitek – hlajenje – kompresija – dvig . To pomeni, da če ste je pri teku prišlo do zvina in čutite bolečine v gležnju, s tekom takoj prenehajte, boleč predel v intervalih hladite, nato ga povijte z elastičnim povojem ter celotno nogo dvignite – tako da gleženj počiva v rahlo privzdignjenem položaju.
Hladilni gel je izjemno učinkovit in zanesljiv izdelek, ki je namenjen lajšanju sklepnih in mišičnih težav različnih izvorov. Odlika hladilnega gela je sposobnost hlajenja in je pomemben ter zanesljiv preparat v hladni terapiji.>>več
Po posvetu z zdravnikom in končani predpisani rehabilitaciji vam svetujemo, da se posvetite tudi post-rehabilitaciji nastale poškodbe. Ta je pomembna predvsem z vidika preprečevanja ponovnega nastanka enake poškodbe. Nasvete za dobro preventivo in primerno vadbo si preberite v nadaljevanju.