Bobath terapija – kaj, kdaj in kako?

Nekoč je veljalo prepričanje, da ljudje z nevrološkimi poškodbami nimajo možnosti za izboljšanje njihovega stanja. Zahvaljujoč Berthi in Karlu Bobath, pa temu že dolgo ni več tako. Kot izumitelja Bobath terapije, sta se ukvarjala predvsem z ljudmi, s cerebralno paralizo in ljudmi, ki so utrpeli možgansko kap. Njuno delo je pokazalo, da so možgani nevroplastični. To pomeni, da se nadzor gibalnih nalog lahko prenese tudi na drug (nepoškodovan) del možganov in tako povrne zmožnost nadzorovanega gibanja.

Bobath terapija je tako (v kombinaciji z drugimi metodami) postala vse bolj pogost način zdravljenja motoričnih motenj, ki nastanejo kot posledica nevrološke poškodbe možganov. Temelji na reorganizaciji aktivacije možganov, preko izvajanja gibalnih vzorcev. Bobath metoda se uporablja za zdravljenje nevroloških stanj pacientov:

  • Po možganski kapi
  • Po (težji) poškodbi glave, možganov
  • Po poškodbi hrbtenjače
  • Z multiplo sklerozo
  • S cerebralno paralizo
  • S Parkinsonovo boleznijo, itd.
Terapevtski valji vsi
ŽOGA VALJ SENSY 50cm - oranžen (2)

Bobath terapevti vodijo pacienta skozi gibanje, ki je energetsko učinkovito in hkrati omejuje vse nenormalne vzorce gibanja, ki so posledica nevrološke motnje. Bobath terapija pripomore k:

  • Boljši koordinaciji
  • Normaliziranju mišičnega tonusa
  • Izboljšanju telesne drže
  • Boljši gibljivosti in posledično lažji doseg gibov
  • Izboljšanju vsakodnevnih aktivnosti
  • Gibalni neodvisnosti

Prednost Bobath terapije je celostni pristop, ki obravnava vsakega pacienta kot celoto. Cilj je doseči maksimum pacientovih sposobnosti za obnovo prizadetih delov telesa in preko ponovnega učenja vsakodnevnih aktivnosti olajšati vsakdanje življenje in omogočiti gibalno samostojnost. Poleg tega pa je pomembna ne le zmožnost gibanja, vendar tudi kvaliteta izvedenega gibanja v različnih okoliščinah.

Za dosego najboljših rezultatov je ključen zgoden začetek rehabilitacije in prenos terapije v vsakdanjo prakso oz. v domače okolje pacienta. Da bi dosegli maksimum pacientovih sposobnosti, se Bobath metoda pogosto kombinira tudi z drugimi načini zdravljenja.

Bobath metoda:

  • Je sestavljena iz motoričnih nalog, kjer terapevt spodbuja normalne gibalne vzorce
  • Poudarja kakovost izvedenega gibanja
  • Skuša optimizirati aktivno gibanje
  • Poskuša izničiti kompenzacijske gibe oz. gibanja ki niso del normalnih motoričnih vzorcev
  • Zajema tudi vadbo moči, saj večja moč izboljšuje nadzor nad izvedbo gibanja

Bobath terapija uporablja proprioceptivno nevromuskularno tehniko inhibicije in stimulacije, s čimer se doseže potrebna sprememba mišičnega tonusa in vpliva na mišično aktivnost. Fizioterapevt, ki izvaja terapijo, pacientu skuša olajšati gibanje tako, da razteguje skrajšane mišice ter povečuje mobilizacijo togih sklepov. Hkrati se osredotoča na krepitev šibkih mišic, kar postavlja telo v boljše ravnovesje. Pri vseh gibanjih pa je pomembno zagotavljanje senzorično integracijske ter motorične povratne informacije.

V pomoč so tudi Bobath pripomočki

Kvaliteta terapije je v veliki meri odvisna od terapevta, ki jo izvaja. Hkrati pa so pomembni tudi Bobath pripomočki, ki omogočajo dodaten spekter gibalnih nalog. Da omogočimo terapijo na najvišjem nivoju, v našem centru izdelujemo kakovostne Bobath pripomočkov, kot so delovne klopi, nastavljive delovne klopi, terapevtski valji in gibalne deske.

Delovne klopi –  so namenjene za varno stojo in sedenje pri dnevnih aktivnostih oblačenja, slačenja in vseh vrstah terapij. V večini se jih uporablja v fizioterapijah in razvojnih ambulantah. Narejene so iz masivnega bukovega lesa, obložene s kompaktno peno in oblečene v umetno usnje. V osnovni izvedbi so izdelane v rumeni barvi, možne pa so izvedbe tudi v drugih barvah.

Nastavljive delovne klopi – so pripomoček, ki širi spekter uporabe klasičnih delovnih klopi. Z možnostjo individualne nastavitve višine in naklona so odlične za fizioterapijo, terapijo doma, pomoč pri vsakodnevnih opravilih, prav tako se jih lahko uporablja pri igranju inštrumentov. Narejene so iz vezane plošče, obložene s kompaktno peno in oblečene v umetno usnje. V osnovni izvedbi so izdelane v zeleni barvi, prav tako pa so možne izvedbe tudi v drugih barvah.

Terapevtski valji – sestavlja jih trd, votel vložek in ustrezna oblazinjenost. To zagotavlja optimalno izvajanje vaj za kontrolo drže in ravnotežja, saj se pri obremenitvah oblika valja ne spreminja. Na voljo so različne velikosti, ki se prilagajajo glede na potrebe oziroma vaje, ki jih izvajamo. Pred nakupom priporočamo posvet z fizioterapevtom. Navadno je vsaka velikost narejena v določeni barvi, ki pa se ob želji kupca lahko tudi spremeni.

Gibalne deske – so osnovni pripomoček za vaje ravnotežja in krepitve sklepov. Nepogrešljiv pripomoček za razvojne ambulante in fizioterapije, procese rehabilitacije v ustanovah ter za nadaljnjo izvajanje vaj doma. Na voljo so v dveh višinah – 8cm ali 10cm, katere določajo težavnost. Nižja gibalna deska je lažja, višja – 10cm pa omogoča večjo amplitudo gibanja in je zato tudi višje težavnosti. Poleg višine, pa so možne tudi različne izvedbe glede smeri nagiba; naprej – nazaj, ali levo – desno.

Nakup Bobath pripomočkov v spletni trgovini: